środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie sztachety te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachetki te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, trywialnej obróbce oraz względnie niskiej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo wstępnie ociosuje, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy ogrodzenia z Winylu na plot i bramę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Prócz bazy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie głazów na ogrodzenia plastikowe na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy przeróżne odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można też ciąć na sześciany o regularnych zarysach, użytkowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je porcjować przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z plastyku stosuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na ogrodzenia z Winylu na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu a także własnych zamiłowań forma kamiennych płyt może być różny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo przyciętych prostokątów lub kwadratów. Murki a także ogrodzenia z PCVKutna na plot i furtkę ogrodzeniowa wznosi się z skał wielorakiego układu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kawałków o nieproporcjonalnych konturach, wypada je adekwatnie dobierać tzn. tak, ażeby kształt każdego kolejnego łączył się z uprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają także mchem i wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Sprofilowane jednostki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz